Ayasofya Camii Neden Bu Kadar Önemli?

Geçmiş yüzyıllarda şehirlerin önemli ve görkemli kapıları vardı. Buradan girmeyen aslında o şehre girmiş sayılmazdı. İstanbul’a girmek isteyenler Ayasofya’nın kapısından içeri atarlar adımlarını. Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan; mimarisi, ihtişamı ve işlevselliği yönünden Ayasofya dünyanın da 8. harikası olmuştur.

Roma İmparatorluğu döneminde insanları birleştirici bir unsur olarak Hristiyanlık öne çıkmıştı. O dönemde Doğu Roma İmparatorluğu yeni başkenti Konstantinopolis’te dinlerine ait büyük bir tapınağa ihtiyaç duydu. Hristiyanlığın patrikhane kilisesi olmak üzere o günün İstanbul’unda Ayasofya’nın inşaatına başlandı.

Dünyanın en eski katedrali olma özelliğine de sahip olan Ayasofya ilk yapıldığı 360 yılından bugüne kadar birçok savaş, deprem ve felaket yaşamış, tarih boyunca 2 kere yıkılıp 3 kere yeniden yapılmış ve tarihin yaşayan bir hazinesi olarak varlığını sürdürmeyi başarmıştır. 1453 yılında Fatih’in İstanbul’u fethetmesiyle birlikte camiye çevrilen Ayasofya, üzerine yapılan eklemelerle birlikte günümüzde müze olarak varlığını devam ettirmektedir.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol