Halluks Valgus nasıl bir rahatsızlıktır?

Ayak başparmağı eğriliği veya tıbbi adı ile Halluks valgus hastalığı çevremizde belki de bizzat sizde ayak başparmağının iç tarafında zamanla oluşan bir şekil bozukluğudur. Ayak başparmağında ek bir kemik oluşumu veya çıkığı değildir! Edimsel özellikler taşır, çok nadiren doğumsal şekillerine/türlerine de rastlanmaktadır. Ayak iç kısmında tarak kemiğinin başparmak ile yaptığı eklemde gelişen yumuşak doku, denge değişikliklerinin takip eden süreçte eklem yapısını bozması ile başlar. Zamanla eklem yüzeylerinde de kıkırdak yapının bozulması deformasyonu arttırır. Başparmak iç kesiminde çıkıntı oluşurken parmak zamanla kısalır. Başparmak kendi ekseni etrafında ayağın içine doğru dönerek yan tarafında nasır şeklinde ciltte kalınlaşma gözlenir. İlerleyen dönemlerde içeriye doğru açılanma yapan parmak kısalır ve diğer dört parmağın üzerine doğru yaslanır. Başparmağın çevresi kızarır ve şişer ağrı başta olmak üzere yürümede zorluk ve fonksiyon kayıpları ile karşımıza çıkar.

Halluks Valgus nasıl bir rahatsızlıktır?

ŞİKÂYETLER

Dışarıdan bakınca şekil bozukluğu ön plana çıksa da hastaların ilk ve önemli şikâyeti ağrıdır. Ağrı parma- ğın ayakkabının içine girdiği zamanlarda özellikle tetiklenir. İlerleyen dönemlerde yürümeyi de engelleyecek boyutlara ulaşır. Ayak başparmağı bahsedildiği gibi önce açılır açılır ve eğrilirken kısalır. Bunun sonucunda ayağın ön kısmında bir genişleme meydana gelir. Ön ayaktaki diğer kemiklerde yavaş yavaş dışa doğru esnemesi ile tüm ayak eklemlerinde ve onları oynatan tendon adı verilen kirişlerin yuvalarında yer değiştirmelere neden olur. Ayak parmakları düzgün yukarı aşağı yönlü hareketini yapamazlar kendi üzerlerine katlanamazlar. Hatta parmağın itmesinde güç kaybı olur. Hastaların yürüyüşü doğal yürüyüş paterninden uzaklaşarak yeri tam kavramayan bas-çek şekline dönüşür. Yürüme dışı hareketlerde oturma ve bağdaş kurmada sakınma davranışları gelişir. Yere oturduğumuz zaman da başparmağını yukarıya doğru katlamak zorlaşır. Namaz kılarken son oturuş kısmında ayağın alması gereken şekilde katlanamadığı için bu hastalar oldukça sıkıntılıdır. Son oturuşu farklı şekillerde eda ederler. Ağrılar gece ağrısı boyutunu kazanmaya başladığında ayak kızarıp şişmeye başlar. Ayak eklemi çevresinde şişlikler de eşlik eder.

Halluks Valgus nasıl bir rahatsızlıktır?


KOZMETİK SAĞLIK SORUNU MUDUR?

Özellikle yüzde karşılaşılan şekil bozukluklarında karşı taraftaki kişilerin rahatsızlığı veya kozmetik kaygılar ön planda yer alırken hastayı ayakta hekime getiren sebepler arasında ağrı ve fonksiyon kaybı ilk sırada yer alır. Ayakkabı giymede karşı laşılan zorluklar gün içinde ayakkabı değiştirme ihtiyacı hissedilmesi diğer sıkıntılardır. Eskimiş ayakkabılar da zamanla deformasyona uyacak şekilde esneme gösterebilirler. Yeni ayakkabı giymek âdeta eziyet hâlini alabilmektedir. Her iki ayak simetrik bir şekilde açılanma göstermediği ya da şekil bozukluğu benzeş olmadığı hastalarda aynı numaraya uymayacak ayakkabı bulmakta güçlüklerle karşılaşılmaktadır.

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Aslında belli bir sebebi bulunamamıştır. Kadınlarda daha fazla görülmesi ve topuklu ayakkabıların kullanılmasının yaygınlaşması doğrudan sebebi olmasa da hazırlayıcı faktör olarak düşünülmektedir. Topuklu ayakkabı ile ayağın ön/arka yük dağılımında doğal olmayan değişikliklere neden olur. Kuvvet dağılımındaki değişiklikler sonucunda ön ayağa aşırı yük binen ayağın yere doğru uzandığında burulma manevrası ile birlikte dü şünüldüğünde eklem bağlarında esnetici etki etmektedir. Ön ayaktaki yükün yüzde elliden fazlası ayak başparmağının üzerinden yere aktarıldığı düşünüldüğünde ayağın kullanım alışkanlıkları hastalığın oluşumu için göz ardı edilmemelidir.

TEDAVİSİ

Hastalığın ilerlediği durumlarda tedavi, karşılaşılan deformasyonun ciddiyeti, hastanın yaşı, beklentileri ve ayağın durumuna göre planlanır. Kemiklerde deformasyon oluştu ise cerrahi tedavi seçilmelidir. Tanımlanmış onlarca ameliyat çeşidi bulunmaktadır. Erken dönemde hastalık fark edildiğinde basit bandaj ve parmak arası makaraları ile bu işi çözmek mümkün olabilirken yine erken dönemde basit yumuşak doku prosedürleri uygulanmaktadır.

Kemik birleşimleri işin içine karıştığı ağır formlarda etkilenen kemik ve eklem sayısına göre tedavi derecesi ağırlaşır. Sadece şekil değil aynı zamanda hastalığın diğer bileşenleri de tedavi edilmelidir. Günü müzde son geliştirilen tekniklerle daha pratik ameliyatlar yapmak ve daha başarılı sonuçlar almak mümkündür. Ameliyat sonrası devrede özel ayakkabıların yapılması ile birkaç gün içinde en ağır ameliyat hastalarının bile yürü mesine izin verilmektedir. Bu da kişinin ameliyattan sonra erken dönemde kimseye muhtaç olmadan tekrar hayatına geri dönmesine imkân sağlar. Bu nedenle etrafımıza baktığımızda daha fazla sayıda kişinin değişik cerrahi tedavileri tercih ettiğini görmekteyiz.

Halluks valgus tamamen tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalar hastalığı veya tedavi olup olmamayı değil hangi evrede hangi tedaviyi olmayı seçebilirler.


PROF. DR. ALPER GÖKÇE
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol