İman ve İbadette Sebat Duası


يَآ اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوٓا اٰمِنُوا بِاللّٰهِ وَرَسُولِه۪ وَالْكِتَابِ الَّذ۪ي نَزَّلَ عَلٰى رَسُولِه۪ وَالْكِتَابِ الَّذ۪يٓ اَنْزَلَ مِنْ قَبْلُۜ

 “Ey iman edenler! Allah'a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin / imanınızda sebat edin” (Nisa, 4/136) anlamındaki âyet ile imanımızı korumamızı;

يَآ اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ حَقَّ تُقَاتِه۪ وَلَا تَمُوتُنَّ اِلَّا وَاَنْتُمْ مُسْلِمُونَ

Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten nasıl sakınmak gerekiyorsa öylece sakının ve siz ancak müslümanlar olarak ölün” (Âl-i İmrân, 3/102) anlamındaki âyeti ile de son nefesimize kadar Müslüman olarak yaşamamızı ve imanla bu dünyadan ayrılmamızı istemektedir.

İmanımızı koruyabilmemiz için Allah’a ve peygambere itaat etmemiz ve bu konuda Allah’tan yardım istememiz gerekir. Yüce Allah, Âl-i İmrân suresinin 8. âyetinde akıllı insanların;


رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ اِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةًۚ اِنَّكَ اَنْتَ الْوَهَّابُ

"Rabbimiz, bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize katından bir rahmet bahşet. Şüphesiz sen çok bahşedensin” şeklinde dua ettiklerini bildirerek bu konuda bize yol göstermektedir. Bu bağlamda ümmetine örnek olması için Peygamberimiz şu duayı çok yapmıştır:

 
يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِى عَلٰى دِينِكَ  Yâ mukallibe’l-kulûbi! Sebbit kalbî alâ dînike (Ey kalpleri çeviren Allah’‎ım! Kalbimi dinin üzerine sabit kı‎l!) (Tirmzî, Kader , 7)

اَ
للّٰهُمَّ اصْرِفْ قُلُوبَنَا اِلَى طَاعَتِكَ Allâhümmesrif kulûbenâ ilâ tâ’atike (Allah’ım! Kalplerimizi sana itaat etmeye yönlendir.) (İbn Hıbbân, Ed’ıye, No: 902)

Peygamberimizin bu duaları çok yaptığını bildiren sahâbî Enes bin Malik, Hz Peygambere; "Ey Allah'‎n Resulü! Biz sana ve senin getirdiklerine iman ettik‎. Sen bizim (dinde sebat edemeyeceğimizden) mi korkuyorsun?”  diye sormuş, bunun üzerine Peygamberimiz;


نَعَمْ إنَّ الْقُلُوبَ بَيْنَ أُصْبُعَيْنِ مِنْ أصَابِعِ اللّٰهِ يُقَلِّبُهَا كَيْفَ شَاءَ

 "Evet! Kalpler, Allah’ın parmaklarının‎ arasındadır. Kalpleri‎ istediği gibi çevirir." (Tirmzî, Kader , 7) buyurmuştur.

Bu itibarla mümin, hem Allah ve Peygamberin emirlerine uymak; şirk, küfür, nifak ve haramlardan kaçınmak suretiyle imanını korumalı hem de bu duayı sık sık samimiyetle okuyarak Allah’tan yardım istemelidir. Peygamberimiz (a.s.) küfre düşmekten Allah’a sığınmıştır:


اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْكُفْرِ وَالْفَقْرِ

Okunuşu: Allâhümme innî e’ûzü bike minel-küfri ve-fakri

Anlamı: Allah’ım! Küfre düşmekten ve fakirlikten sana sığınırım (Nesei, es-Sünenü’l-Kübrâ,  İstiaze, 28; No:7920; Ahmed b.Hanbel, V, 36)

 

Kaynak: DinHizmetleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol