Hz. Süleyman (a.s.)'ın Duası
Kuş ve karınca dilini bilen, hükümdar peygamberlerden biri olan, insanlardan, cinlerden ve kuşlardan ordusu bulunan, Davud peygamberin oğlu Süleyman (a.s.), ordusu ile karınca vadisine gelir, bir karıncanın,”ey karıncalar!, Yuvalarınıza girin, Süleyman ve orduları farkında olmadan sizi ezmesin” dediğini duyar, karıncanın sözüne güler (Neml, 27/15-19) ve Allah’a şöyle dua eder:

رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلَى وَالِدَيَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَدْخِلْنِي بِرَحْمَتِكَ فِي عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ

Okunuşu: Rabbi evzi’nî en eşküra ni’metekel-letî en’amte aleyye  ve alâ vâlideye ve en a’mele sâlihan terdâhü ve edhılnî bi-rahmetike fî ‘ıbâdikes-sâlihîn.

Anlamı: "Ey Rabbim! Bana ve anama-babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın iyi iş yapmamı gönlümeilham eyle ve rahmetinle, beni iyi kulların arasına dahil et." (Neml, 27/19)

Süleyman (a.s.), şiddetli bir hastalığa yakalanır, cansız cesat denecek hale gelir, sonra tekrar sağlığına kavuşur ve Allah’a şöyle dua eder:  
 

رَبِّ اغْفِرْ لِي وَهَبْ لِي مُلْكًا لَّا يَنْبَغِي لِأَحَدٍ مِّنْ بَعْدِي إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ

Okunuşu: Rabbiğfirlî ve heb lî mülken lâ yenbeğî li ehadin min ba’dî inneke entel-vehhâb.

Anlamı: "Ey Rabbim! Beni bağışla ve bana benden sonra kimseye layık olmayacak  bir mülk/hükümranlık bahşet. Şüphesiz, Sen çok bahşedicisisin." (Sâd, 38/35)

Yüce Allah duasını kabul eder. Rüzgarı emrine verir, cinleri ona boyun eğdirir. (bk. Sâd, 36-38)
Süleyman (a.s.)’ın duasında yüce Allah’tan;
- Nimete şükredebilmeyi nasip etmesini,
- Salih ameller işleyebilmesini,
- Salih kulları arasına dahil etmesini,
- Bğışlamasını
- Mülk/saltanat vermesini istemiştir.

Süleyman (a.s.)’ın Allah’tan hem dünya, hem âhiret, hem maddî hem manevî isteklerde bulunduğunu ve duasında Allah’ın güzel isimlerini zikrettiğini  öğreniyoruz.

 

Kaynak: DinHizmetleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol