Hz. Nuh (a.s.)'ın Duası
Nuh (a.s.), kendisine iman etmeyen oğlu suda boğulunca (Hûd, 11/43); "Rabbim! Şüphesiz ki oğlum da ailemdendir. Senin vaadin elbette haktır, Sen hakimler hakimisin" diye Rabbine seslenmiş, bunun üzerene yüce Allah, "Ey Nuh! O, asla senin ailenden değildir, onun yaptığı iyi olmayan bir iştir.  O halde hakkında  hiçbir bilgin olmayan  şeyi benden isteme. Ben sana cahillerden olmamanı öğütlerim" buyurmuştur. (Hûd, 11/45-46) Bu uyarı sonunda Nuh (a.s.) Allah’a şöyle dua etmiştir:

رَبِّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ أَنْ أَسْأَلَكَ مَا لَيْسَ لِي بِه۪ عِلْمٌ وَإِلاَّ تَغْفِرْ ل۪ي وَتَرْحَمْنِي أَكُنْ مِنَ الْخَاسِرِينَ

Okunuşu: Rabbî! İnnî e’ûzü bike en es’eleke mâ leyse lî bihî ve illâ teğfirlî ve terhamnî  ekün minel-hâsirîn.

Anlamı: "Ey Rabbim! Bilmediğim şeyi istemekten Sana sığınırım. Eğer Sen, beni bağışlamaz ve bana merhamet etmezsen ben hüsrana düşenlerden olurum!" (Hûd, 11/47)

Nuh (a.s.)’ın bu duasından, Allah’tan bir istekte bulunurken dikkat edilmesi gerektiğini, dinen uygun olmayan, Allah’ın razı olmayacağı  şeylerinin istemenin doğru olmadığını, bunun cahillik olduğunu, böyle bir istek için de af dilenmesi gerektiğini öğreniyoruz.
Kur'an'da Nuh (a.s.)'ın şu duaları da zikredilmiştir:

 انْصُرْنِي بِمَا كَذَّبُونِ  رَبِّ

Okunuşu: Rabbinsurnî bimâ kezzebûni

Anlamı: Ey Rabbim! (Kavmimin) beni yalanlamalarına karşı bana yardım et!) (Müminûn, 23/26)

رَبِّ اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِمَنْ دَخَلَ بَيْتِيَ مُؤْمِنًا وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَلَا تَزِدِ الظَّالِمِينَ إِلَّا تَبَارًا

Okunuşu: Rabbiğfirlî veli-vâlideyye ve limen dehale beytiye mü’minen ve lilmü’minîne velmü’minâti ve lâ tezidiz-zâlimîne illâ tebâren.

Anlamı: "Ey Rabbim! Bana, babama, anama, mümin olarak evime girene ve bütün mümin erkek ve mümin kadınlara mağfiret eyle. Zalimlerin de sadece helakini artır. (Nûh, 71/28)

Nuh (a.s), İslam düşmanlarına karşı Allah’ınyardım etmesini; kendisinin anne-babasının ve bütün müminlerin bağışlanmasını istemekte, zalimlere de bedduü etmektedir. Dolayısyle biz, bu dua örneklerinden; kendimiz için dua ettiğimiz gibi yakınlarımız ve müminler için de dua etmemizi, insanlara zulmedenlere beddüa edebileceğimizi öğreniyoruz

Kaynak: DinHizmetleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol