Hz. Musa'ya İman Eden Müslümanların Duası

Firavun, Musa (a.s.)’dan bir mucize göstermesini istedi. Bunun üzerine Musa (a.s.), asasını yere bıraktı, asa bir ejderna oluverdi. Elini koltuğunun altından çıkardı, birden eli bembeyaz parlayıverdi. Firavunun adamlarının ileri gelenleri bunun bir büyü olduğunu söylediler. (bk.A’râf, 7/106-108) O devirde büyücülük yagındı. Firavun ülkedeki meşhur büyücüleri topladı, Hz. Musa ile büyücüleri yarıştırmak istedi. Büyücüler, maharetlerini ortaya koydular, Musa (a.s.) da asasını yere koydu, asa ejderha oldu ve büyücülerin büyülerini yutup yok etti. Bunun üzerine büyücüler secdeye kapndılar, Allah’a ve Hz. Musa’a (a.s.)’a iman ettiler. Firavun, benden izinsiz nasıl iman edersiniz, sizin ellerinizi ve ayaklarınız çaprazlama keseceğim, hepinizi asacağım dedi. Büyücüler; biz zaten Rabbimize döneceğiz, Rabbimizin âyetleri gelince ona iman ettik diye bizden intikam almak istiyorsun dediler (bk.A’raf, 7/110-126) ve Allah’a şöyle dua ettiler:

أَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْرًا وَتَوَفَّنَا مُسْلِمِينَ رَبَّنَا

Okunuşu: Rabbenâ efriğ aleynâ sabren ve teveffenâ müslimîn.

Anlamı: "Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır ve canımızı müslüman olarak al" (A'râf, 7/126)

Mısır halkı Firavun’dan korkusuna Musa (a.s.)’a iman etmedi, yalnız bir gurup genç imanetti. Musa (a.s.) iman edenlere; “eğer Allah’a iman ettiyseniz, Müslümanlardan iseniz Allah’a güvenin dedi. Müminler de Allah’a güvendik dediler (Yunus, 10/83-85)  ve şöyle dua ettiler:


رَبَّنَا لاَ تَجْعَلْنَا فِتْنَةً لِّلْقَوْمِ الظَّالِمِينَ وَنَجِّنَا بِرَحْمَتِكَ مِنَ الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ

Okunuşu: Rabbenâ lâ tec’alnâ fitneten lil-kavmiz-zâlimîne ve neccinâ bi rahmetike minel-kavmil-kâfirîn.

Anlamı: "Ey Rabbimiz, bizi o zalim kavmin fitnesine uğratma ve rahmetinle bizi o kâfir kavimden kurtar." (Yunus,10/85-86)

 

Kaynak: DinHizmetleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol