Yatılı Kur’an kurslarında resmi bayramlarda ek ders ve nöbet tutulması
Kaynak: DinHizmetleri.com 

Soru:


Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan X.. Müftülüğüne bağlı hafızlık programı uygulayan yatılı Kur’an kurslarında görev yapan öğreticilerin resmi bayramlarda ders yaparak ek ders ücreti alıp alamayacakları, öğrenci sayısı 100’ün altında veya üzerinde olan kurslarda ders yapılmayan Pazar günleri nöbetlerin kaç görevli tarafından tutulacağı hususunda talep edildi.


Cevap:
Bilindiği gibi, Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi’nin 14.maddesinin üçüncü fıkrasında ; “Kurslarda hafızlık eğitimi veya yüzünden okuma sınıflarında ihtiyaca ve talebe bağlı olarak hafta sonu ve mesai saatleri dışında da eğitim yapılabilir.” Aynı yönergenin 13.maddesinin (ı) fıkrasında ; “ …Eğitim-öğretim yapılmayan tatil günlerindeki nöbetler, gündüz ve gece olmak üzere ayrı ayrı tutulur. Diğer günlerdeki nöbetler ise günlük ders saatinin bitiminden ertesi gün ders saatinin başlamasına kadar devam eder…”denilmektedir.


Buna göre; yatılı Kur'an kurslarında hafızlık programı uygulayan öğreticilere resmi bayramlarda fiilen yapılan dersler için ek ders ücreti ödenebileceği, mesai günlerinde; öğrenci sayısı 100’e kadar olan yerlerde bir, 100’ün üstünde olan yerlerde iki görevlinin nöbet tutacağı, ders yapılmayan Pazar günleri ise gece ve gündüz olmak üzere iki ayrı öğreticiye 2’şer saat nöbet ücreti ödenebileceği (öğrenci sayısı fark etmeksizin) mütalaa edilmiştir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol