Sözlü Sınavda İdari Personel Olarak Görevlendirilenlere Ek Ders Ücreti Ödenir mi
Kaynak: Dinhizmetleri.com

İlgili soruda: "Eğitim Merkezlerinde yapılan dini yüksek ihtisas merkezlerine kursiyer seçimi sözlü sınavında komisyon ile adaylar arasında koordinasyon ve sınav mahallinde tertip ve düzeni sağlamak üzere x..x  tarihleri arasında hafta sonu dâhil görevlendirildiğinizi belirterek tarafınıza ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği hususunda" Diyanet'tenn görüş talep edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan verilen cevap ise; 

"Bilindiği üzere, 657 sayılı DMK'nun 178/B maddesinde; "Kurumlar gerektiği takdirde personelini günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma ücreti vermeksizin çalıştırabilirler. Bu durumda personele yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilir." hükmü yer almaktadır. Diğer taraftan 2009/15215 sayılı BKK'nın "sınav ücreti" başlıklı 9. maddesinde; "Eğitim merkezlerinde kursiyer seçimi ve bu merkezlerde yapılan kursların dönem başı ve dönem sonu ile bitirme sınavlarında ve Kur'an kurslarında gerçekleştirilen hafızlık tespit, yarışma ve yıl sonu sınavları ile eğitim hizmetlerine yönelik projeler ve özellik arz eden faaliyetler kapsamındaki komisyonlarda görevlendirilenlere; her bir komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için günde 5 saat ek ders ücreti ödenir" düzenlemesine yer verilmiştir.

Mezkur BKK'nda geçen "komisyon üyeliği" ifadesi yazılı ve sözlü sınavdaki komisyon üyelerini, gözcülük ise yazılı sınavdaki gözetmenleri ifade eder. Sizin sınavdaki göreviniz, BKK'na göre ek ders ücreti ödenmeyi gerektiren bir görev değildir.

Buna göre, sözlü sınavdaki idari işleri yürütmek üzere tarafınıza verilen görev sebebiyle ek ders veya fazla mesai ücreti ödenemeyeceği, ancak 657 sayılı DMK'nun 178/B maddesi uyarınca mesai saatleri dışında fazladan çalıştığınız her 8 saat için bir gün izin verilebileceği mütalaa edilmiştir" denildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol