Açıktan Vekil Öğreticiye Ek Ders Ücreti Ödenir mi

DİNHİZMETLERİ.COM

İlgi: 25/07/2012 tarihli ve B.02.1.DİB.0.71.05.00-910-99/3242 sayılı yazı.

İlgi yazıda; Adıyaman İl Müftülüğü ile bağlı ilçe müftülüklerinde görev yapan vekil Kur’an kursu öğreticilerine DMK’nun 86.maddesi gereği özlük haklarının yanı sıra, tahsil durumları göz önüne alınarak Kur’an kurslarında ödenen ek ders ücretlerinin hukuki dayanağının olmadığı ile ilgili Başkanlık Müfettişlerince düzenlenen raporun incelenerek görüş bildirilmesi talep edilmektedir.

657 sayılı DMK’nun değişik 90.maddesinde; Devlet memurlarına vekalet görevi, ikinci görev veya ders görevlerinden ancak birisi verilebilir.”denilerek Devlet memurlarına bir başka kadroya vekalet ederken aynı anda ek ders görevi verilemeyeceği, dolayısıyla ücretinin de ödenemeyeceği öngörülmüştür. Ancak devlet memuru olmayıp açıktan vekil olanlar için kanunlarda bir sınırlama bulunmamaktadır.

Buna göre; 2009/15215 sayılı BKK’nın 6.maddesi uyarınca kadrolu Kur’an kursu öğreticisinin tahsiline göre aylık karşılığı girmek zorunda olduğu ders saatinin, vekil öğretici için vekalet ücreti karşılığı girmesi gereken ders saatleri olarak; aynı BKK’nın 7. maddesi uyarınca kadrolu öğreticinin tahsiline göre alabileceği ek ders saatlerinin, vekil öğretici için kendi tahsiline göre alabileceği ek ders saati limiti olarak değerlendirilip ücretlerinin ödenmesinde sakınca olmadığı, şimdiye kadar ödenenlerin de istirdat edilmesine gerek olmadığı, mütalaa edilmiştir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol